wtorek, 12 lutego 2013

#11 Snowboard i ferie. / Instagram + Twitter

Odliczam godziny do wyjazdu! O 23.30 wyruszam w góry i już nie mogę się doczekać. Oprócz zrelaksowania przed nowym semestrem, mam zamiar porządnie wyjeździć się na desce. Nie ma oszczędzania!

Snowboard oprócz tego, że daje dużo radości, jest też świetnym zabójcą kalorii ( rekreacyjnie: 250-630kcal/h w zależności od wagi). Jak większość się domyśla podczas jazdy, aby utrzymać równowagę pracuje całe ciało - nogi, klatka piersiowa, ramiona. Jest to świetny sposób na wzmocnienie mięśni ud i pupy, bo cały czas utrzymujemy się na ugiętych kończynach. Oprócz tego przebywanie w górach wiąże się z poprawą wydolności. Nasz organizm aby zaadaptować się do panujących warunków zaczyna wydzielać więcej EPO tzn. erytropetyny, która jest odpowiedzialna za produkcje krwinek czerwonych. A to właśnie erytrocyty dostarczają tlen do wszystkich tkanek naszego ciała. W następstwie zwiększa się objętość minutowa i wyrzutowa serca, oraz wentylacja minutowa płuc.  Po powrocie z gór poziom erytrocytów nie spada gwałtownie, a utrzymuje się 3-4 tyg. Nie bez powodu trening wysokogórski nazywany jest kondycyjnym.Właśnie dlatego wiele zawodników przed zawodami jeździ na południe na zgrupowania.

Podsumowując nie dość, że jazda na snowboardzie, nartach jest świetną zabawą to korzystnie wpływa na nasz układ kostny, mięśniowy, oddechowy i krwionośny. Czego chcieć więcej? :)

Kto się wybiera w góry?

***

Lecę się pakować i zapraszam Was na insagrama i twittera mojego bloga. Nie biorę ze sobą komputera, ale mam zamiar od czasu do czasu przez telefon dodać jakiegoś newsa i fotkę! 


Instagram  
 

Widgety oprócz w tej notce znajdziecie po prawej stronie. Udanych ferii! Buziaki!   

2 komentarze:

  1. Zawsze chciałam się nauczyć jeździć na snowboardzie... Moje marzenie :)

    A o tym EPO nie wiedziałam ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zapraszam serdecznie do wzięcia udziału w akcji:
    http://ziola-suplementy.blogspot.com/2013/02/zdrowie-w-internecie.html

    OdpowiedzUsuń