poniedziałek, 8 października 2018

Koszty wynikające z posiadania samochodu

    Większość młodych osób pragnie jak najszybciej zrobić prawo jazdy i kierować swoim pierwszym samochodem. Posiadanie auta posiada wiele zalet (wygodny transport, oszczędność czasu), ale również kilka wad.  (rozleniwienie, koszta utrzymania). Z autopsji wiem, że jest to niesamowite ułatwienie w życiu prywatnych i zawodowym, ale również skarbonka bez dna.  Dopiero kiedy zaczęłam prowadzić przekonałam się jakie jest to nieekonomiczne.
Zanim kupisz swój pierwszy samochód musisz zdać sobie sprawę, że wiąże się to nie tylko z wydatkami na benzynę, ale również:


OC

Posiadanie ubezpieczenia  odpowiedzialności cywilnej to obowiązek każdego kierowcy. Jeżeli jesteś młodym kierowcą bez zniżek, to wydasz na nie co najmniej ok. 1000zł rocznie. Dzięki wspomnianej polisie w razie wypadku możesz otrzymać odszkodowanie od ubezpieczyciela sprawcy. Niestety często wiele firm zaniża wysokość roszczeń. Jeżeli nie posiadamy wiedzy prawnej , powinniśmy udać się do kancelarii, która pomoże nam w uzyskaniu satysfakcjonującego zadośćuczynienia, a odszkodowanie będzie adekwatne do poniesionych strat. Jedną z firm, która zajmuje się takimi świadczeniami jest AIF Kancelaria.AC

Autocasco jest ubezpieczeniem komunikacyjnym, które chroni Twoje auto. Dzięki AC, uzyskasz odszkodowanie, mimo nawet kiedy to Ty spowodujesz wypadek, Twoje auto zostanie skradzione lub zniszczone. Nie jest ono obowiązkowe, ale na pewno wskazane, szczególnie gdy posiadasz dobry, nowy samochód. Koszt AC waha się od ok. 700zł (ze zniżkami za bezszkodową jazdę) do nawet kilkunastu tysięcy.

Coroczny przegląd techniczny

Uzupełnienie płynów, sprawdzenie stanu technicznego hamulców, silnika, amortyzatorów itp. to coroczny koszt związany z posiadaniem auta. Niestety bez ważnego przeglądu samochód nie może być dopuszczony do ruchu drogowego. Sam przegląd kosztuje ponad 100zł, ale wcześniej trzeba się do niego przygotować. Sama w tym roku na naprawy wydałam 1450zł.

Wymiana opon
Taki mamy klimat, że niestety jeden rodzaj opon nam nie wystarczy – powinniśmy posiadać zarówno te do jazdy letniej jak i zimowej. Cena kompletu opon to ok. 1000zł.
Sumując wszystkie wydatki związane z posiadaniem auta powinniśmy przygotować się na sumę kilku a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie.

22 komentarze:

 1. "wydasz na nie co najmniej ok. 1000zł rocznie. Dzięki wspomnianej polisie w razie wypadku możesz otrzymać odszkodowanie od ubezpieczyciela sprawcy"... właściwie nie bardzo. Dzięki polisie nie będziesz musiał z własnej kieszeni pokryć szkód jakie wyrządziłeś z twojej winy na innym aucie, za twoje szkody nikt nie zapłaci (oc). Jest co prawda obowiązkowe, ale jeśli wina będzie kogoś innego a on mimo obowiązku nie miał polisy... to czeka cię przeprawa w sądach, a zanim dostaniesz prawo do odszkodowania (o ile winny wypadkowi jest w stanie je wypłacić) twój samochód zgnije na złomowisku... taka prawda...

  OdpowiedzUsuń
 2. bardzo przydatne informacje dużo się dowiedziałam dzięki wielkie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. dzisiaj bez samochodu to jak bez ręki...

  OdpowiedzUsuń
 4. Zgadzam się z tym, że trzeba dbać o środowisko, ale naprawdę nie wyobrażam sobie sytuacji, w której nie mam dostępu do auta. O ile wiele rzeczy do domu może przywieźć przesyłka kurierska pobraniowa, o tyle pewne sprawy po prostu trzeba załatwić na drugim końcu miasta.

  OdpowiedzUsuń
 5. No niestety tak jest. Ja na szczęście zrobiłem dodatkowe szkolenia lakiernicze , więc w moim przypadku ewentualnie koszty utrzymania samochodu są znacznie niższe.

  OdpowiedzUsuń
 6. W artykule jest tylko i wyłącznie o indywidualnych kosztach finansowanych wynikających z posiadania auta. A co z kosztami związanymi z zanieczyszczeniem powietrza? Na to nie zwracamy powietrza, a potem tylko narzekamy, że nie da się oddychać bo taki jest smog zimą, a latem cierpimy z powodu alergii. Warto też pomyśleć o środowisku naturalnym.

  OdpowiedzUsuń
 7. Każdy kierowca musi się z tym zmierzyć.

  OdpowiedzUsuń
 8. ja żyję bez auta i dobrze się mam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. tak to jest, coś za coś :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Koszty są spore, nie ma co ukrywać... :)

  OdpowiedzUsuń
 11. W dzisiejszych czasach naprawdę ciężko podróżować bez własnego auta. Nawet jeśli się przeprowadzacie, to jednak transport mebli szczecin odbywa się zazwyczaj właśnie autem. Nie rezygnowałbym z tak ważnego środka transportu.

  OdpowiedzUsuń
 12. Niestety, ale wiele osób liczy tylko pieniądze przy kupnie auta. A to właśnie wydatki z nim związane są największe.

  OdpowiedzUsuń
 13. no tak, niestety coś za coś

  OdpowiedzUsuń
 14. Jasne, że tak. Przecież aby auto było sprawne, to trzeba o nie odpowiednio dbać. To ważne, bo jeśli w grę wchodzi chociażby transport maszyn budowlanych, wolę mieć pewność, że zajmuje się tym w pełni sprawne auto.

  OdpowiedzUsuń