niedziela, 25 marca 2018

Kilka sposób na zadbanie o porfel i środowisko

  Nie odkryję Ameryki, jeżeli napiszę Wam, że teraz modnie być eko, rezeprezentować styl zero-waste i minimalizm. Po cichu liczę, że to nie jest chwilowy trend i coraz więcej ludzi zaczyna się troszczyć się o naszą planetę. Mimo, że narazie sami, aż tak drastycznie nie odczuwamy konsekwencji zanieczyszczenia Ziemi to nasze dzieci i wnukowie będą w dużo gorszej sytuacji. Nie chcę tu prawić morałów, ale każdy z nas przekształcając kilka nawyków w swoim życiu, może znacząco wpłynąć na poprawę środowiska. To prawda, że mamy ogromny wpływ na takie problemy jak: smog, hałas czy chociażby zła jakość pożywienia i to od nas zależy czy będziemy je pogłębiać czy rozwiązywać. Poniżej kilka drobnostek, które warto wprowadzić do swojego życia. 

Nie kupuj wody w plastikowych butelkach.

 

 

  Naprawdę nie warto przepłacać i kupować zgrzewek wody mineralnej. Zdecydowanie korzystniejszą opcją tj. wygodniejszą, tańszą i bardziej eko jest zakup dzbanka filtrującego. Te naczynia rewelacyjnie oczyszczają wodę z kranu, są łatwo dostępne, niedrogie i przyjazne środowisku. Sama używam Aquaphor  i jestem bardzo zadowolona. Firma ma w swojej ofercie różnokolorowe dzbanki, filtry nakranowe i te tradycyjne, kuchenne pod zlew. Jeden wkład wymienny do mojego Onyxa starcza na ok. 2 miesiące (200l wody), a kosztuję ok. 12-14zł.

 

Noś zakupy w wielorazowych torbach i siatkach.

 

  Jest ogromny wybór materiałowych, eko toreb, które łatwo zwinąć i mieć zawsze przy sobie. Bez sensu jest kolekcjonowanie i wydawanie dodatkowych pieniędzy na plastikowe siatki, które rozkładają się później od 100 do 400 lat! Wiecie, że pomiędzy Kalifornią a Hawajami znajduje się Wielka Pacyficzna Plama Śmieci? Wiecie, że później co poniektórzy z nas jedzą ryby i owoce morza, które pływają w złomowisku ? Zwierzęta często pochłaniają plastikowe nakrętki, zapalniczki i umierają. Niektóre z nich zaplątują się w plastikowe sieci reklamówek i nie mogą się z nich wydostać. Naprawdę nietrudno jest włożyć do kieszeni kurtki materiałową torbę i przyczynić się do tego, żeby ta plama zmalała, albo chociaż nie rozrastała się...
Rób zakupy na 1-3 dni, a nie na kilka tygodni.


   Robiąc mniej zakupów spożywczych, unikamy ryzyka, że coś się zepsuje i będziemy musieli to wyrzucić. Wybierając się na zakupy częściej unikamy ryzyka wydania niepotrzebnej ilości pieniędzy na produkty, które będą nam zalegać w szafkach przez wiele tygodni, a ostatecznie wylądują w śmietniku. Oprócz tego to zawsze jakiś dodatkowy spacer i kilkaset kroków więcej na naszym koncie! 
   Mimo wszystko, jeżeli już zostają nam w lodówce produkty, którym kończy się data ważności zawsze możemy je: zamrozić, zawekować, lub ususzyć. Dużo porad i przepisów zero waste znajdziecie na blogu Kasi ograniczamsie.com.

Zamień samochód na rower, hulajnogę, lub ZTM.


  Niestety zdając ostatnio na prawo jazdy przekonałam się jaką wygodą ( i pułapką) jest jazda samochodem. Faktem jest oszczędność czasu, ale niestety również: zanieczyszczenie powietrza spalinami produkowanymi przez auta, dużo więcej wydanej kasy i mniej ruchu. Jako, że wiosna już tuż tuż, mam mocne postanowienie poprawy i przesiadam się na rower i hulajnogę!

A Wy jak dbacie o środowisko i zasób portfele? 

8 komentarzy:

 1. O dbaniu o środowisko mogłabym pisać długo - o segregacji śmieci, chodzeniu na zakupy ze swoją torbą, nie paleniu śmieci,traw itp. I przede wszystkim o EDUKACJI najbliższych i otoczenia!

  Faktycznie dzbanek filtrujący jest pierwszym krokiem do oszczędności nie tylko pieniędzy, ale także zdrowia bo woda z plastikowych butelek może mieć szkodliwe substancje właśnie z plastiku w którym jest.

  Jeśli chodzi o samochód.... no powiedzmy, że można ograniczyć jazdę autem, ale ciężko z niej zrezygnować w ogóle, bo jest to ogromna oszczędność czasu!

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dobry wpis. Ja staram się jak najwięcej przestrzegać rzeczy tu wymienionych. Niestety samodzielnie jednostka nie jest w stanie wiele zdziałać, ale próbować warto!

  OdpowiedzUsuń
 3. Marka Aquaphor gwarantuje jakość wykonania, to wiem na pewno.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja od jakiegoś czasu przerzuciłam się na butelkę filtrujące poza domem i dzbanek filtrujący w domu. Najbardziej chciałabym zamontować taki filtr który bezpośrednio będzie działać na wodę płynącą z kranu, ale na razie to nie na moją kieszeń. Najważniejsze to robić jakiekolwiek kroki w kierunku bycia bardziej eko, choćby małe :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobrze, że mówi o tym coraz więcej osób. Żyjemy przecież w czasach, gdzie na każdym kroku można zarówno przepłacić, jak i oszczędzić. Nie ukrywam, że dla nas i środowiska zdecydowanie lepsza jest ta pierwsza opcja. Podpowiem Wam, że przesyłki krajowe dpd mi pozwalają oszczędzać na większości zakupów które robię. Powinniście sprawdzić ten temat.

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetne rady, które każdy powinien wprowadzić do swojego życia i przekonać do nich swoich najbliższych.Tutaj ważna jest edukacja - to od niej się wszystko zaczyna. Świadomość tego gdzie możemy zaoszczędzić i w jaki sposób zadbać o siebie i swoje środowisko jest niezwykle ważna.

  OdpowiedzUsuń
 7. bardzo przydatne informacje dużo się dowiedziałam dzięki wielkie :)

  OdpowiedzUsuń