niedziela, 3 czerwca 2018

Sześć rzeczy, których możesz i musisz się nauczyć.

Mądry człowiek uczy się każdego dnia. Głupi wie już wszystko.

   Już dawno zauważyłam pewną zależność. Nieważne czy dana rzecz jest fajna, czy niefajna: nie lubimy jej robić, jeśli jesteśmy do niej zmuszani. U mnie ta reguła zawsze sprawdzała się jeżeli chodzi o bieganie, u dzieci często ma miejsce w przypadku uczenia się, czytania książek i jedzenia szpinaku. Na pewno i Wy potrafilibyście wymienić coś, co uważacie za całkiem przyjemne, ale tylko w momencie gdy robicie to z własnej inicjatywy. Dajcie znać w komentarzach, co to takiego!
  Jako była uczennica, studentka, zawodniczka, a obecnie nauczycielka, instruktorka i trenerka, widzę, że chętniej wykonujemy zadanie jeśli znany korzyści z tego płynące i wiemy, że to naprawdę przyda nam się w przyszłości. Łatwiej namówisz malucha do wyszczotkowania zębów puszczając w trakcie krótką bajkę nt. higieny jamy ustnej (np. taką z youtuba ) i tłumacząc, że dzięki temu w przyszłości nie będzie miał dziur i towarzyszącego temu bólu, niż mówiąc "marsz do łazienki!". Szybciej przekonasz koleżankę do niejedzenia słodyczy pokazując efekty jakie sama uzyskałaś po 2 miesiącach wyrzeczeń. Można wymieniać przykłady bez końca. Z drugiej strony do dziś wiem, dlaczego nie przepadałam za fizyką i chemią. Po prostu w szkole nie mieliśmy podawanych za mało przykładów na wykorzystanie danej wiedzy w życiu codziennym.


  W moim przypadku, kiedy skończyłam studia i nie musiałam się uczyć niczego na siłę, nagle pojawiło się 1348032 rzeczy, które zaczęły wydawać mi się ciekawe, godne mojego zainteresowania i nauki. I to dlatego, że w końcu nie czułam presji bezcelowego siedzenia nad książkami do przedmiotów typu "zapchajdziur" i byłam pewna, że pozyskiwanie i rozwijanie nowych umiejętności i zdobywanie informacji zaprocentuje w przyszłości.
  Poniżej 6 rzeczy, których sama chciałabym się nauczyć, oraz 6 takich, które uważam, że każdy dorosły powinien umieć  robić ( a niekoniecznie tak jest):

Moja szóstka do nauczenia się:

1. Szycie na maszynie - kilka słów na ten temat napisałam w majowym wpisie.
2. Gra na gitarze - bo marzy mi się wziąć kiedyś chociażby ukulele na Przystanek Woodstock, pograć i pośpiewać ze znajomymi.


3. Język hiszpański
4. Pozycjonowanie stron - bo bez tego ani rusz jako przedsiębiorca i bloger. Oczywiście poważniejsze kroki warto zlecić pracę specjalistom, ale dlaczego nie nauczyć się podstaw we własnym zakresie?
5. Oszczędzanie - po to, żeby móc podróżować i nie odmawiać sobie przyjemności w najbliższej przyszłości.
6. Surfing

Obowiązkowa szóstka każdego dorosłego:
 
1. Słuchanie innych
2. Efektywny odpoczynek

3. Komunikatywny angielski
4. Pierwsza pomoc przedmedyczna
5. Umiejętność pływania - jeśli szukacie instruktora odezwijcie się do mnie na kontakt@movefiny.pl

6. Znajomość chociaż podstaw geografii, aby uniknąć takich sytuacji: klik <face palm>


A co Wy byście dopisali do tej listy ?!

12 komentarzy:

 1. Ja bym dodała do listy musisz - aktywność fizyczną, przynajmniej 30 minut każdego dnia zdrowej aktywności - trening, fitness, basen, bieganie lub chociażby marsz. To dobrze wpływa nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także psychiczne.
  Do listy "możesz" u mnie koniecznie - nauka fotografii kulinarnej i produktowej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny wpis. Motywujący :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo dobre podejście do życia! Trzeba jasno sobie stawiać cele, wtedy na pewno dużo łatwiej będzie je osiągnąć.

  OdpowiedzUsuń
 4. Warto stawiać sobie cele w życiu i je realizować :)

  OdpowiedzUsuń
 5. I bardzo dobrze. Szkoda, że niewiele osób ma tego świadomość, z czego bierze się też wiele innych problemów. A przecież wystarczyłoby zacząć czytać i zdobywać wiedzę. Ja książki z samorozwoju zamawiam przez przesyłki krajowe poczta polska, dzięki czemu nie muszę ograniczać się tylko do lokalnej księgarni. To niesamowita wygoda.

  OdpowiedzUsuń
 6. Super wpis, krótki i rzeczowy. Chyba będę musiała tu częściej zaglądać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. musze sobie też wypisać co chcę zrobić i to robić :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie miałam nawet świadomości o takich rzeczach. Dzięki wielkie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Słuchanie innych - bardzo ważna umiejętność :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo mądre rady. Jeśli ktoś walczy z tym, co i tak musi zostać zrobione, to sam narzuca na siebie problemy. Dzisiejszy świat niesie za sobą mnóstwo możliwości, co dobrze widać chociażby na giełdzie Furgonetka, gdzie można na transport do 3 5 tony zlecenia dodatkowe znaleźć. Grunt to tylko zacząć szukać takich rozwiązań.

  OdpowiedzUsuń
 11. Super poradnik, bardzo przydatny :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Jasne, sprecyzowane cele, super taktyka! Ja to jeszcze dołożyłbym jakieś granice czasowe żeby bardziej się motywować gdy osiągne dany cel

  OdpowiedzUsuń