niedziela, 3 czerwca 2018

Sześć rzeczy, których możesz i musisz się nauczyć.

Mądry człowiek uczy się każdego dnia. Głupi wie już wszystko.

   Już dawno zauważyłam pewną zależność. Nieważne czy dana rzecz jest fajna, czy niefajna: nie lubimy jej robić, jeśli jesteśmy do niej zmuszani. U mnie ta reguła zawsze sprawdzała się jeżeli chodzi o bieganie, u dzieci często ma miejsce w przypadku uczenia się, czytania książek i jedzenia szpinaku. Na pewno i Wy potrafilibyście wymienić coś, co uważacie za całkiem przyjemne, ale tylko w momencie gdy robicie to z własnej inicjatywy. Dajcie znać w komentarzach, co to takiego!
  Jako była uczennica, studentka, zawodniczka, a obecnie nauczycielka, instruktorka i trenerka, widzę, że chętniej wykonujemy zadanie jeśli znany korzyści z tego płynące i wiemy, że to naprawdę przyda nam się w przyszłości. Łatwiej namówisz malucha do wyszczotkowania zębów puszczając w trakcie krótką bajkę nt. higieny jamy ustnej (np. taką z youtuba ) i tłumacząc, że dzięki temu w przyszłości nie będzie miał dziur i towarzyszącego temu bólu, niż mówiąc "marsz do łazienki!". Szybciej przekonasz koleżankę do niejedzenia słodyczy pokazując efekty jakie sama uzyskałaś po 2 miesiącach wyrzeczeń. Można wymieniać przykłady bez końca. Z drugiej strony do dziś wiem, dlaczego nie przepadałam za fizyką i chemią. Po prostu w szkole nie mieliśmy podawanych za mało przykładów na wykorzystanie danej wiedzy w życiu codziennym.


  W moim przypadku, kiedy skończyłam studia i nie musiałam się uczyć niczego na siłę, nagle pojawiło się 1348032 rzeczy, które zaczęły wydawać mi się ciekawe, godne mojego zainteresowania i nauki. I to dlatego, że w końcu nie czułam presji bezcelowego siedzenia nad książkami do przedmiotów typu "zapchajdziur" i byłam pewna, że pozyskiwanie i rozwijanie nowych umiejętności i zdobywanie informacji zaprocentuje w przyszłości.
  Poniżej 6 rzeczy, których sama chciałabym się nauczyć, oraz 6 takich, które uważam, że każdy dorosły powinien umieć  robić ( a niekoniecznie tak jest):

Moja szóstka do nauczenia się:

1. Szycie na maszynie - kilka słów na ten temat napisałam w majowym wpisie.
2. Gra na gitarze - bo marzy mi się wziąć kiedyś chociażby ukulele na Przystanek Woodstock, pograć i pośpiewać ze znajomymi.


3. Język hiszpański
4. Pozycjonowanie stron - bo bez tego ani rusz jako przedsiębiorca i bloger. Oczywiście poważniejsze kroki warto zlecić pracę specjalistom, ale dlaczego nie nauczyć się podstaw we własnym zakresie?
5. Oszczędzanie - po to, żeby móc podróżować i nie odmawiać sobie przyjemności w najbliższej przyszłości.
6. Surfing

Obowiązkowa szóstka każdego dorosłego:
 
1. Słuchanie innych
2. Efektywny odpoczynek

3. Komunikatywny angielski
4. Pierwsza pomoc przedmedyczna
5. Umiejętność pływania - jeśli szukacie instruktora odezwijcie się do mnie na kontakt@movefiny.pl

6. Znajomość chociaż podstaw geografii, aby uniknąć takich sytuacji: klik <face palm>


A co Wy byście dopisali do tej listy ?!

14 komentarzy:

 1. Ja bym dodała do listy musisz - aktywność fizyczną, przynajmniej 30 minut każdego dnia zdrowej aktywności - trening, fitness, basen, bieganie lub chociażby marsz. To dobrze wpływa nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także psychiczne.
  Do listy "możesz" u mnie koniecznie - nauka fotografii kulinarnej i produktowej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny wpis. Motywujący :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo dobre podejście do życia! Trzeba jasno sobie stawiać cele, wtedy na pewno dużo łatwiej będzie je osiągnąć.

  OdpowiedzUsuń
 4. Warto stawiać sobie cele w życiu i je realizować :)

  OdpowiedzUsuń
 5. I bardzo dobrze. Szkoda, że niewiele osób ma tego świadomość, z czego bierze się też wiele innych problemów. A przecież wystarczyłoby zacząć czytać i zdobywać wiedzę. Ja książki z samorozwoju zamawiam przez przesyłki krajowe poczta polska, dzięki czemu nie muszę ograniczać się tylko do lokalnej księgarni. To niesamowita wygoda.

  OdpowiedzUsuń
 6. Super wpis, krótki i rzeczowy. Chyba będę musiała tu częściej zaglądać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. musze sobie też wypisać co chcę zrobić i to robić :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie miałam nawet świadomości o takich rzeczach. Dzięki wielkie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Słuchanie innych - bardzo ważna umiejętność :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo mądre rady. Jeśli ktoś walczy z tym, co i tak musi zostać zrobione, to sam narzuca na siebie problemy. Dzisiejszy świat niesie za sobą mnóstwo możliwości, co dobrze widać chociażby na giełdzie Furgonetka, gdzie można na transport do 3 5 tony zlecenia dodatkowe znaleźć. Grunt to tylko zacząć szukać takich rozwiązań.

  OdpowiedzUsuń
 11. Super poradnik, bardzo przydatny :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Jasne, sprecyzowane cele, super taktyka! Ja to jeszcze dołożyłbym jakieś granice czasowe żeby bardziej się motywować gdy osiągne dany cel

  OdpowiedzUsuń
 13. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 14. Oczywiście, że tak. Przecież dzisiaj wszystko zależy od Waszego podejścia do tematu. Jeśli macie w planach wykreowanie własnej książki, to koniecznie powinniście dowiedzieć się więcej na temat tego w https://poradnikautora.pl/prawidlowy-sklad-jak-zlozyc-ksiazke-aby-sie-ja-wygodnie-czytalo/. To może być dla Was ogromnym wsparciem, dlatego też powinniście zawsze decydować się na najlepsze przygotowanie danej pozycji

  OdpowiedzUsuń