czwartek, 24 sierpnia 2017

Podróż samochodem – niezbędne ubezpieczenia i wskazówki.

      Praca w turystyce rządzi się swoimi prawami – żeby inni mogli odpoczywać w sezonie, Ty harujesz jak wół i siedzisz w biurze po godzinach. Od paru miesięcy żyję jedynie wspomnieniami letnich wypoczynków,  pięknych miejsc i chwil spędzonych z dala od stresu i obowiązków. Przy zdrowych zmysłach trzymają mnie jedynie plany wakacyjne, które nadal nie są do końca sprecyzowane.

Uwielbiam podróżować zarówno samolotem, jak i autokarem i samochodem. Brak komfortu nie jest mi straszny, a nocleg w aucie nie spędza mi snu z powiek. Do dziś, jak przypomnę sobie podróże podczas mojego pierwszego Erasmusa w Portugalii (na trasach Fafe- wyberzeże Algarve, Fafe-Coimbra-Lizbona-Sintra-Fatima-Fafe, oraz powrót do Polski przez Paryż) to na twarzy pojawia mi się szeroki uśmiech.  Jeżeli macie ochotę to poczytajcie i zobaczcie fotografie ze wspomnianych wojaży o tutaj, tutaj i tutaj


   Przyjemność przyjemnością, ale podczas dłuższych podróży warto zadbać również o bezpieczeństwo i ekonomiczność.

   Poniżej kilka wskazówek o których należy pamiętać, jeżeli wybieracie się na wakacje samochodem:

      1. Wykupcie ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków i ubezpieczenie od kosztów leczenia. Nigdy nie wiecie, co może Wam się przytrafić.
      
      2. Uwierzcie, że szczególnie w południowej Europie ruch drogowy jest łagodnie mówiąc specyficzny. Nie raz widziałam zawracanie na jednokierunkowej (Portugalia), lub bezpardonowe wyłamywanie lusterek (Włochy). Chyba sprawą oczywistą dla każdego jest aby posiadać aktualny przegląd i OC własnego samochodu. Niestety mniej osób ( szczególnie wśród niedoświadczonych kierowców) w sytuacji stresowej (np. po wypadku, stłuczce itp.) pamięta , że może ubiegać się o odszkodowanie z oc sprawcy. Najlepiej od razu zgłosić się do specjalistów w wycenie szkód np. do firmy Automobilis. Oferują oni odkup odszkodowań komunikacyjnych lub dopłatę do wcześniej uzyskanych już roszczeń odszkodowawczychJako poszkodowani unikacie odpowiedzialności i ryzyka jakie niesie dochodzenie roszczeń na drodze postępowania sądowego. Wspomniana firma sama dochodzi roszczenia od zakładu ubezpieczeniowego. Nie musicie się o to martwić, a gotówkę otrzymujecie od ręki. Co jest najlepsze? Automobilis nie pobiera żadnych opłat wstępnych za ocenę szkód. Szczegółowy znajdziecie tutaj
   3. Wyjeżdżając poza Polskę nie swoim samochodem, na granicy mogą wymagać od Was dokumentu upoważniającego do poruszania pożyczonym pojazdem. Jeśli nie jesteśmy wpisani w dowód rejestracyjny jako właściciel to potrzebujemy upoważnienia. Tyczy się to nawet: męża, żony czy rodziców właściciela auta. 

   4. Mądrze się spakujcie. Szczególnie jeżeli jedziecie „w ciemno” i nie wiecie, czy nie zdarzy się sytuacja, kiedy będziecie zmuszeni przenocować w samochodzie. Uwierzcie mi – nie każdy jest w stanie zasnąć w ciężkich warunkach. Poza tym dodatkowe kilogramy sprawiają, że zwiększamy zużycie paliwa, a co za tym idzie - koszty wyjazdu.5.  Nie śpieszcie się. Cieszcie się podróżą i jedźcie rozważnie. Jeżeli śpieszy Wam się na Mazury, do wylegiwania na leżaku w Grecji, albo zwiedzania Luwru, to po prostu wyjeźdźcie wcześniej. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

6. Zapoznajcie się z przepisami drogowymi panującymi w krajach przez które będziecie przejeżdżać. Bardzo polecam przyjrzeć się tej stronie


  Mam nadzieję, że powyższe informacje i wskazówki przydadzą się niektórym z Was! Koniecznie podzielcie się wrażeniami z samochodowych wakacji lub planami na przyszłość związanymi z powyższym tematem! 

30 komentarzy:

 1. Ja preferuje samolot i wynajęcie samochodu na miejscu, ponieważ tak oszczędzam mnóstwo czasu i nie przejmuje się ubezpieczeniem i zdarzeniami drogowymi na miejscu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Faktycznie, jest wiele sposobów na bezpieczną podróż. Statystyki wyraźnie mówią, że najbezpieczniejszym środkiem komunikacji jest bezsprzecznie samolot. Zresztą nie bez przyczyny przesyłki zagraniczne fedex są wysyłane właśnie drogą lotniczą. Pomyślcie o tym.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

   Usuń
 11. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 16. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 17. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 18. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 19. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 20. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 21. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 22. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 23. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 24. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 25. Super wpis. Pamiętajmy, że ubezpieczenia są szalenie ważne. Nie każdy o to dba a później jest płacz i zgrzytanie zębów. Musimy dbać o siebie bo nikt inny o nas lepiej nie zadba, więc powinniśmy się ubezpieczać od każdej sytuacji. Ubezpieczajmy swoje życie, podróże, firmy i wszystko co tylko można.

  OdpowiedzUsuń
 26. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 27. Podróż samochodem to bardzo niebezpieczna sprawa. Dlatego ubezpieczanie jest nie tylko wskazane, ale niemal konieczne.

  OdpowiedzUsuń
 28. Ubezpieczenie siebie oraz swojego mienia jest niezwykle ważne, ponieważ później łatwiej ubiegać się o ewentualne odszkodowania. Niestety proces ubiegania się o odszkodowanie jak trudny i długi. Ubezpieczenia pozwalają nam łatwiej przejść przez ten proces.

  OdpowiedzUsuń